Zpět na seznam článků

„Mým cílem je vybudovat společnost, která funguje na stejných principech jako Berkshire Hathaway.“ říká Kamil Slížek z Proxima Alfa Trade

1 10

„Mým cílem je vybudovat společnost, která funguje na stejných principech jako Berkshire Hathaway.“ říká Kamil Slížek z Proxima Alfa Trade

Autor: admin

Berkshire-Hathaway

Společnost Berkshire Hathaway, řízená geniálním investorem  Warrenem Buffettem, je naprosto jedinečná. Business model této společnosti je založen na nekonečných a velmi diverzifikovaných tocích hotovosti do holdingové společnosti.

Neutuchající tok nové hotovosti zajišťují, mimo jiné, dceřiné společnosti a dividendové výnosy z minoritních podílů v ostatních společnostech. Skladba těchto majetkových účastí je vypracována k dokonalosti. Vždy se jedná o špičkovou společnost, jejíž podíl byla schopna Berkshire Hathaway koupit za atraktivní cenu. Zásadní roli v celém holdingu hraje divize pojišťovnictví, která funguje jako určitý druh velmi sofistikované páky. Buffettovy pojišťovny jsou řízeny relativně nekonvenčním přístupem. Na rozdíl od většiny konkurentů upisují pojistky pouze v případě, že je extrémní pravděpodobnost, že na tom pojišťovna vydělá. Buffettovy pojišťovny netvoří cíle pro objem upsaného pojistného, namísto toho se snaží mít vždy combined ratio pod sto procenty. A tady je to zásadní. Buffett tímto způsobem z trhu nasává hotovost formou upsaného pojistného. Pokud na pojistných událostech vyplatí méně, než inkasuje z pojistného, tvoří tím, jak sám udává, „float“ – to znamená peníze, které mu sice nepatří, ale může o nich přemýšlet jako o vlastním kapitálu Berkshire. Zjednodušeně řečeno, Berkshire je tak majitelem výnosu z peněz, které společnosti nikdy nepatřily a zároveň majitelé těchto peněz platí Berkshire za to, že je společnosti půjčují. Geniální model.

Všechny tyto peníze by byly k ničemu, pokud by je Warren Buffett neuměl dobře investovat. Buffett je ovšem i v tomto odvětví nedostižitelný. Umí odhalit špičkovou společnost a dokáže přesně odhadnout cenu, za kterou má smysl je koupit. Buffett se vždy topil v gejzírech hotovosti a přesně věděl, jak ji co nejbezpečněji a zároveň co nejefektivněji použít.

Otázka je jasná. Dá se takový model napodobit v podmínkách České republiky? Když se hlouběji ponoříme do fungování Berkshire Hathaway, zjistíme, že model, na kterém je společnost postavena, není tak složitý. Tento dojem však může vzniknout proto, že vidíme  ´stroj na peníze´ v chodu. Stroj, který je neustále kalibrovaný největší investiční legendou. Na druhou stranu jsem přesvědčen, že nic není nemožné, stačí hodně chtít. Snažím se vybudovat společnost, která bude svým principem fungování podobná společnosti Berkshire Hathaway. Je nutné mít diverzifikované zdroje příjmů. Hotovost, která do společnosti přitéká, nesmí být vzájemně korelována. Ve společnosti je nutné držet jak minoritní podíly ve veřejně obchodovaných společnostech, tak podíly ve firmách, které nejsou obchodovány na burze vůbec. Vždy se však musí jednat o společnost, která je špičková. Má velmi robustní free cash flow. Dlouhodobou a stabilní konkurenční výhodu a také management, který společnost řídí výhradně ve prospěch akcionářů (v ideálním případě je sám akcionářem společnosti, kterou řídí). Tento princip však  nebude plně fungovat bez vlastní pojišťovny. Česká republika je velmi malým trhem. Uvažovat o akvizici některé z pojišťoven působících na českém trhu, je zřejmě nepravděpodobné.

Aktuálně můj plán zahrnuje založení vlastní pojišťovny, která by byla vlastněna společností Proxima Alfa Trade, a.s. Zde by vznikal první „float“ s cenou 0 CZK. Proxima Alfa Trade, a.s.  má jak akciový kapitál, tak držíme také určitý objem prostředků načerpaný formou vydaných dluhopisů. Jedná se také o určitou formu „floatu“, za který je však nutno platit úrok. Je tedy nutné průběžně budovat portfolio veřejně obchodovaných akcií špičkových společností, které se dají kupovat za atraktivní ceny. To může být technicky ta jednodušší věc. Dále je nutné poohlížet se po možnostech akvizice neveřejně obchodovaných společností. To není tak jednoduché, jako koupit akcie, ale není to nic složitého. Právě nyní jednám o akvizici menší společnosti v oboru, který mi připadá velmi zajímavý. Tím diverzifikuji zdroje toku kapitálu do společnosti. Průběžně také připravuji vše nutné k získání licence pojišťovny pro budoucí dceřinou společnost. Jakmile vznikne tato „prvotní“ podoba společnosti, chce to dále nabalovat skvělá aktiva a geniální formu jejich financování.

O Berkshire jednou někdo řekl, že to není fond, ale nekonečný vysavač, který nasává firmy a akcie, aby vyplavil hotovost, za kterou nakoupí ještě více firem a akcií. Přesně tak by měla fungovat Proxima Alfa Trade, a.s. Nyní velikost našich aktiv, se kterými můžu pracovat,  přesahuje 100 milionů CZK.  Proxima je tedy na absolutním začátku. Nicméně jsme již na cestě, držíme akcie těch nejlepších společností, které jsem koupil za velmi atraktivní ceny. Již nyní máme na některých výnos v řádech desítek procent. Společnosti, jejichž akcie držíme, nám již několikrát zvýšily dividendu, navýšily zpětný odkup vlastních akcií, zvýšily svoji ziskovost. Je třeba pracovitost a trpělivost, pak výsledek společnosti, která bude fungovat podobně jako samotná Berkshire Hathaway, je otázkou času. Nicméně již po cestě si můžete užívat plodů své práce, formou růstu hodnoty majetku a ceny akcií společnosti Proxima Alfa Trade, a.s.

Kamil Slížek, CEO, Proxima Alfa Trade, a.s.

 

Kamil Slížek vystoupí jako jeden z řečníků na 1. České investiční konferenci, která se koná 7. a 8. listopadu v hotelu Diplomat v Praze. Registrovat se na konferenci můžete zde.

 

Odborník

Kamil_Slížek3

Kamil Slížek

Zakladatel a předseda představenstva, Proxima Alfa Trade, a.s.

Následující akce

více

Poslední akce

více

Seznamte se s investičními odborníky

Partneři